משלוחים מהירים חינם בהזמנות מעל ₪300

משלוחים חינם בהזמנות מעל ₪300 | עד 5 ימי עסקים | רכישה מאובטחת

איך להיפטר מקשקשים – 10 תרופות סבתא

איך להיפטר מקשקשים

אנשים רבים שואלים את עצמם איך להיפטר מקשקשים ומנסים להשתמש בשלל אמצעים לטובת העניין – החל מחפיפה בשמפו רפואי נגד קשקשים, דרך מריחת משחות סטרואידיות (הידועות גם כתחליב קורטיקוסטרואידים לטיפול מקומי) ועד לשימוש בתכשירים ביתיים על בסיס רכיבים טבעיים כמו שמן עץ התה או סודה לשתייה. במדריך שלפניכם, בחרנו להתמקד בדרך להיפטר מקשקשים באמצעות מרקחות טבעיות מסוג זה, שאת רובן תוכלו להכין גם בבית באופן עצמאי לחלוטין. שנתחיל?

קשקשים בשיער – קווים לדמותם

קשקשת בראש היא תופעה מטרידה, שהמאפיין העיקרי שלה הוא פתיתי עור לבנים המופיעים על גבי הקרקפת והשיער. פתיתים אלו ידועים כקשקשים, ומעבר להיותם מפגע אסתטי, הופעתם מלווה לעיתים בתחושה של גרד בעור הקרקפת, שעשויה לייצר אי נוחות רבה לסובלים ממנה. אל הופעת הקשקשים נלווים לעיתים גם תסמינים לא נעימים אחרים, כדוגמת שמנוניות באזורים מסוימים בקרקפת או גירוי בעור. למרבה המזל, קשקשים נחשבים כתופעה שכיחה למדי שניתן לטפל בה יחסית בקלות, מרגע שמבינים מהו הגורם הספציפי להופעתם. 

מה גורם להופעת קשקשים?

קשקשים עלולים להופיע כתוצר לוואי של מספר גורמים, ובכלל זה יובש בעור הקרקפת, סבוריאה דרמטיטיס, רגישות למוצרי שיער מסוגים מסוימים, והתפשטות של פטריית קרקפת מסוג מסוים. אף על פי שקיימים כיום לא מעט מוצרים לטיפול בקשקשים הנמכרים ללא צורך במרשם, במקרים רבים, תרופות טבעיות מתגלות כיעילות לטיפול בקשקשים באותה המידה. 

10 תרופות סבתא שיסייעו לכם להיפטר מקשקשים באופן טבעי

בשורות הבאות נסקור 10 סוגים של פתרונות פשוטים, הכוללים שימוש בתרופות סבתא ביתיות ושינויים באורח החיים, שיסייעו לכם להיפטר מהקשקשים באופן טבעי ויעיל:

1. שמן עץ התה:

שמן עץ התה הוא שמן אתרי הנמצא מזה שנים רבות בשימוש כאמצעי טבעי לטיפול במחלות עור כמו אקנה או פסוריאזיס. שמן זה הוכח גם כחומר גלם בעל תכונות אנטי מיקרוביאליות ואנטי דלקתיות עוצמתיות, אשר עשויות לסייע בהקלה על הסימפטומים שעלולים להתלוות להופעת קשקשים על גבי הקרקפת. למעשה, קיימות עדויות מחקריות לכך ששמן עץ התה יעיל בצורה יוצאת דופן כאמצעי לטיפול בסוג הפטרת הספציפי שעלול לגרום הן להתפתחות סבוריאה והן לקשקשים. 

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי שימוש בשמן עץ התה עלול לגרום לגירוי לבעלי עור רגיש. מסיבה זו, עדיף לדלל את שמן עץ התה (בדומה לכל שמן אתרי אחר) על ידי הוספת כמה טיפות ממנו לשמן נשא כמו שמן קוקוס, לפני שמורחים אותו ישירות על העור.

בקצרה, לשמן עץ התה יש סגולות אנטי מיקרוביאליות ואנטי דלקתיות ייחודיות אשר עשויות לסייע להפחית את כמות הקשקשים באופן משמעותי ולצמצם במידה ניכרת את התסמינים הנלווים להופעתם.

2. שמן קוקוס:

שמן הקוקוס ידוע בזכות היתרונות הבריאותיים הרבים שהוא מציע, והוא משמש גם כתרופה טבעית ויעילה במיוחד לקשקשים. השימוש בשמן קוקוס תורם בין היתר לשיפור הלחות של עור הקרקפת ומסייע במניעת יובש, שעלול לגרום להחמרת הקשקשים.

מחקרים הוכיחו זה מכבר, ששמן קוקוס יכול להיות יעיל לא פחות משמן מינרלי בכל הנוגע להזנת העור ושמירה על לחותו כאשר משתמשים בו כקרם לחות.

מחקרים נוספים שנערכו בנושא, הצביעו על כך ששמן הקוקוס מסייע גם לטיפול בגירויים עוריים כמו אקזמה, שהיא דוגמא לבעיית עור נפוצה שעלולה לתרום להופעת קשקשים בקרקפת.

מחקר אחר שארך כ- 8 שבועות, חיזק את הממצאים הללו, בכך שחשף כי מריחת שמן קוקוס על גבי העור הביאה להפחתת הסימפטומים הנלווים לאטופיק דרמטיטיס (סוג של אקזמה המאופיינת בגרד ודלקתיות של עור הקרקפת) בשיעור של 68 אחוזים. 

מחקר נוסף שבוצע לאורך 12 שבועות מול קבוצת נבדקות שכללה 140 נשים, תמך אף הוא באותן המסקנות, כאשר הנבדקות שהקפידו על מריחת שמן קוקוס על עור הקרקפת במסגרת תקופת הניסוי, חוו שיפור של ממש בפלורת הקרקפת (באיזון רמת הפטריות והחיידקים המצויים באופן טבעי על עור הקרקפת ועלולים לגרום להופעת פטרת, אקזמות ובעיות עוריות מסוגים נוספים), וכתוצאה מכך – לירידה דרמטית בכמות הקשקשים.

תוצאות המחקרים הללו, תואמות את הממצאים שנתקבלו בבדיקות מעבדה אשר הוכיחו כי לשמן הקוקוס ותרכובותיו הם בעלי תכונות אנטי מיקרוביאליות מובהקות.

לסיכום, שימוש בשמן קוקוס כתכשיר ביתי להזנת עור הקרקפת, יכול בהחלט לתרום לשיפור בלחות העור ולהפחתת יובש בקרקפת, ובכך לסייע לכם להיפטר מסימפטומים בלתי רצויים כמו גירודים, קילופים וקשקשים.

3. אלוורה:

אלוורה היא סוג של צמח ממשפחת הסוקולנטים, המהווה רכיב מפתח במשחות, קרמים ותחליבים רבים בתעשיית הקוסמטיקה והתכשירים הרפואיים.

כאשר מורחים את ג’ל האלוורה על גבי העור, הוא נוטה להקל מאוד על גירויים ומסייע לטיפול במגוון סוגי נגעים, כדוגמת כוויות, פסוריאזיס או הרפס.

הסגולות האנטי בקטריאליות והאנטי פטרייתיות של האלוורה ידועות כמסייעות גם במניעת קשקשים.

מחקרים שונים הראו כי אלוורה עשויה להיות יעילה לטיפול במספר מינים של פטריות ועשויה לסייע בהתמודדות עם זיהומים פטרייתיים מסוגים מסוימים, כמו גם בהפחתת דלקות עוריות, מה שעשוי להקל על התסמינים הנלווים אליהן ובהם קשקשים.

זאת הודות לתכונות האנטי בקטריאליות והסגולות האנטי פטרייתיות של צמח האלוורה ותוצריו השונים.

4. הפחתת לחצים למינימום האפשרי:

לחץ ומתח ידועים כגורמים בעלי השפעה רבה על מצבנו הבריאותי ועל איכות החיים שלנו. מחקרים רבים הוכיחו כי חשיפה יומיומית ללחצים, מובילה להתפתחות בעיות בריאותיות כרוניות – הן במישור הגופני והן במישור הנפשי.

אף שלחץ כשלעצמו אינו גורם להיווצרות קשקשים, הוא בהחלט עלול להחמיר תסמינים כמו יובש וגרד בעור. 

חשיפה לרמות מתח גבוהות בטווח הארוך, הוכחה כבעלת פוטנציאל לדיכוי הפעילות של מערכת החיסון, מה שעשוי לפגוע ביכולת של גופנו להילחם בדלקות עוריות ובזיהומים פטרייתיים שגורמים לקשקשים.

במחקר שנערך בקרב 166 אנשים עם סבוריאה דרמטיטיס שהיא בין הגורמים הנפוצים ביותר לקשקשים – כ- 28% מהמשתתפים דיווחו על כך שלחץ הוא שהוביל להופעת תסמיני הדרמטיטיס שחוו.

לסיכום, מתח עלול להחליש את המערכת החיסונית ולפגוע ביכולת של הגוף שלנו להילחם בזיהומים הגורמים להיווצרות קשקשים.

כדי להתמודד עם הלחצים שאנו חשופים אליהם ביום יום ולשמור על איזון בריא, מומלץ להשתמש בשיטות שונות להפחתת מתחים כגון מדיטציה, תרגול יוגה, טכניקות לנשימה עמוקה וארומתרפיה.

5. חומץ תפוחים:

לחומץ התפוחים מיוחסות מגוון סגולות בריאותיות שבזכותן הוא משמש לעתים קרובות כתרופה טבעית לטיפול בקשקשים. הסיבה לכך שחומץ תפוחים נחשב יעיל לטיפול בקשקשת, היא שהחומציות של חומץ זה מסייעת לעודד תחלופה של תאי עור מתים בתאי עור חדשים בקרקפת.

ישנה גם טענה לכך שחומץ תפוחים תורם גם לאיזון של רמות ה- pH של העור שלנו ובכך מסייע לצמצם את התפשטותן של פטריות ובקטריות, הגורמות גם הן להופעת קשקשים.

יחד עם זאת, התרומה של חומץ תפוחים להפחתת קשקשים, עדיין איננה מבוססת דיה מחקרית ולכן חשוב במיוחד לנקוט משנה זהירות כאשר משתמשים בו ולהפסיק באופן מיידי במידה וחלה החמרה בתסמינים (כמו גרד מוגבר בקרקפת, החמרה ביובש של העור, החמרה בקשקשים וכן הלאה) או תופעות לוואי אחרות.

אם תרצו לנסות חומץ תפוחים לטיפול בקשקשים, הוסיפו כמה כפות ממנו לשמפו שלכם, מהלו אותו במים או בשמן אתרי ורססו אותו ישירות על השיער.

בסיכומו של דבר, אף על פי ששום מחקר לא מגבה את הטענות הנ”ל, אנשים רבים טוענים כי השימוש בחומץ תפוחים סייע להם מאוד להיפטר מהקשקשים.

6. אספירין:

חומצה סליצילית היא אחת התרכובות העיקריות שנמצאות בכדורי אספירין ואחראית לתכונות האנטי דלקתיות שלהם.

חומצה זו היא גם מרכיב מרכזי בסוגי שמפו רבים נגד קשקשים.

החומצה הסליצילית מסייעת בפינוי תאי עור מתים ומתקלפים, ובכך מותירה את עור הקרקפת נקי יותר מקשקשים.

במחקר שנמשך 4 שבועות, 19 אנשים שסבלו מקשקשים השתמשו בשני סוגים של שמפו המכילים פירוקטון אולמין וחומצה סליצילית או אבץ פיריתיון.

שני סוגי השמפו אמנם תרמו להפחתת הקשקשים, אך השמפו שהכיל חומצה סליצילית היה יעיל יותר בהפחתת הנטיה להיווצרותם. 

מחקר נוסף שבו נעשה שימוש בשמפו המכיל חומצה סליצילית, לצד רכיבים אחרים כמו חומצה גליקולית ואוריאה – הראה שיפור משמעותי בגירוי ובגירוד שחוו נבדקים בעלי קרקפת מודלקת ומגורה. 

כדי ליהנות מיתרונות האספירין לטיפול בקשקשים, ניתן לכתוש שתי טבליות אספירין ולהוסיף את האבקה המתקבלת מהן לשמפו שבו אתם חופפים, לפני שטיפת השיער.

7. אומגה 3:

חומצות שומן מסוג אומגה 3 ממלאות מגוון תפקידים חשובים בגוף.

לא רק שהן משמשות כאבני בניין לקרומי התאים בגופנו, הן גם חיוניות לתפקוד הלב, המערכת החיסונית והריאות שלנו.

בנוסף לכך, לאומגה 3 תרומה משמעותית  גם לבריאות העור.

חומצות השומן הללו מסייעות בויסות ייצור השומן העורי ובשמירה על לחות העור, מקדמות ריפוי פצעים ומונעות הזדקנות מוקדמת של העור.

מחסור בחומצות שומן אלו בגוף, עלול להוביל למגוון תסמינים, ובהם שיער יבש, עור יבש ואפילו קשקשים. מנגד, אומגה 3 בכמות מספקת מסייעת להפחית את מדד הדלקת בגוף, ובכך להקל על עור מגורה והתסמינים הנלווים אליו, כמו קשקשים.

אף שבעבר נהוג היה להמליץ על דגים שומניים או שמן דגים כמקורות טבעיים לאומגה 3, מחקרים שנערכו בעשור האחרון מצביעים על כך שמזונות עשירים באומגה 3 ממקור צמחי, כגון זרעי פשתן, זרעי צ’יה, אצות או אגוזי מלך, מהווים מקור יעיל לא פחות לתגבור מאגרי האומגה 3 בגוף. 

8. פרוביוטיקה:

פרוביוטיקה היא שם כללי לקבוצת חיידקים מועילים שנוכחותם בגופנו מציעה יתרונות בריאותיים רבים, כולל הגנה מתסמיני אלרגיה, הפחתה ברמות הכולסטרול ושמירה על משקל מאוזן.

חיידקים אלו תורמים גם לשיפור תפקוד המערכת החיסונית, מה שעשוי לעזור לגוף להילחם בזיהומים פטרייתיים הגורמים לקשקשים.

מחקרים גילו שנטילת תוסף פרוביוטיקה למשך 56 ימים הביאה להפחתה משמעותית בחומרת הקשקשים בקרב הנבדקים.

פרוביוטיקה הוכחה זה מכבר גם כמסייעת בטיפול ובמניעת בעיות עור כגון אקזמה ודרמטיטיס, ובפרט בקרב תינוקות וילדים. 

ניתן לצרוך פרוביוטיקה בתצורה של תוסף תזונה המגיע לרוב בטבליות או בנוזל, אולם ניתן להזין את הגוף בחיידקים פרוביוטיים על ידי צריכה של מזונות מותססים כמו משקה קומבוצ’ה, קימצ’י, טמפה, כרוב כבוש ועוד.

בקצרה, פרוביוטיקה עשויה לסייע בחיזוק המערכת החיסונית והוכחה כמפחיתה את חומרת הקשקשים.

9. סודה לשתייה:

אבקת סודה לשתייה היא מצרך שזמין כמעט בכל בית והוכח ככלי יעיל, מהיר ונוח במיוחד לטיפול בקשקשים.

אבקת הסודה לשתייה פועלת כמעין פילינג עדין שמסייע להסרת תאי עור מתים מן הקרקפת ולהפחתת קשקשת, יובש וגירודים.

לסודה לשתייה יש גם סגולות אנטי פטרייתיות, אשר עשויות להועיל לטיפול בקשקשים.

במחקר שנערך בנושא גילו כי שטיפת הקרקפת עם אבקת סודה לשתייה סייעה לאנשים הסובלים מפסוריאזיס להפחית באופן ניכר הן את תסמיני הגירוד ואת הגירוי לאחר 3 שבועות של שימוש בלבד.

יחד עם זאת, גם כאן, יש צורך במחקרים נוספים, על מנת לבסס את הטענה לקיומו של קשר חד ערכי בין השימוש בסודה לשתייה לבין ההפחתה בתסמיני הפסוריאזיס בקרקפת, ובהם קשקשים, גירוי, גרד ואדמומיות. 

אם ברצונכם לנסות ולהיפטר מהקשקשים באמצעות סודה לשתייה, מומלץ למרוח את אבקת הסודה לשתייה ישירות על שיער רטוב ולעסות אותה אל תוך הקרקפת. יש להשאיר את אבקת הסודה לשתייה על השיער למשך כ- 2 דקות, ורק לאחר מכן לחפוף כרגיל עם שמפו. 

10. הימנעות ממזונות מסוימים:

ביצוע שינויים תזונתיים קלים, זו דרך פשוטה ויעילה יחסית לשפר את בריאות הקרקפת והשיער.

עבור אנשים מסוימים, הגבלת הצריכה של מזונות מסוגים מסוימים מקלה באופן משמעותי על מדד הדלקת בגוף, מה שבתורו מסייע בשיפור בריאות הקרקפת.

יתר על כן, מחקרים מצביעים על כך ששינויים תזונתיים מסוימים מסייעים למנוע את הופעתם של זיהומים ממקור פטרייתי, על ידי בלימת השגשוג של בקטריות בלתי רצויות ואיזון של פלורת המעי. כל אלו מסייעים במקרים רבים לטיפול בקשקשים.

עם סוגי המזונות שמומלץ להגביל את צריכתם כדי לצמצם את חומרת הקשקשים, ניתן למנות:

  • פחמימות פשוטות מקמח לבן ומוצריו, כמו: לחם לבן, פסטה מקמח רגיל, טורטיות וקרקרים.
  • בשר אדום
  • מזונות מעובדים
  • אוכל מטוגן
  • מזון ומשקאות ממותקים

בנוסף, מזונות מסוימים עלולים לגרום להתפרצות של אקזמה, שעלולה לגרום לקשקשים. בעוד שסוגי המזונות המעוררים בעיות עור משתנים מאדם לאדם, חלק מהנפוצים ביותר הם קמח לבן, מוצרי גלוטן וירקות ממשפחת הסולניים כגון חצילים, פלפלים ועגבניות. 

לסיכום, לעריכת שינויים תזונתיים הפוטנציאל להפחית דלקות בגוף ולמנוע זיהומים פטרייתיים ואקזמות. הדבר יכול לסייע בטיפול בקשקשים. 

מה אפשר לעשות אם התרופות הביתיות להעלמת קשקשים לא עובדות?

אף על פי שקיימות תרופות סבתא רבות לטיפול בקשקשים, ישנם מקרים מסוימים, שבהם ייתכן שיהיה צורך בטיפול נוסף.

שמפו רפואי נגד קשקשים ותכשירים טיפוליים לקרקפת יכולים לזרז במידה משמעותית את הטיפול בקשקשת, הודות לכך שהם מכילים רכיבים אנטי פטרייתיים ואנטי בקטריאליים המסייעים להפחית קשקשים ביעילות רבה.

כגון המוצר הזה – סקאלפ ג’נסיס שמפו נגד קשקשים עם קומפלקס stemcode וויטמין E, מנקה בעדינות ובשימוש קבוע מסיר קשקשים נראים לעין תוך שמירה על בריאות השיער.

יחד עם זאת, אם גם המוצרים הללו אינם מקלים על מצבכם כעבור כ- 3 שבועות, מומלץ להתייעץ עם רופא עור כדי לקבוע אם שמפו או תרופות מרשם מסוגים אחרים עשויים להועיל. 

בשורה התחתונה

למרות שקשקשים יכולים להיות בעיה שקשה להתמודד איתה, מגוון תרופות טבעיות עשויות להפחית את התסמינים ולספק הקלה.

לכן בפעם הבאה שאתם מבחינים בקשקשים, שווה לכם לתת צ’אנס לפתרונות הביתיים שהזכרנו במדריך זה, שיכולים לתרום לשיפור בריאות הקרקפת שלכם ולהפחית את כמות הקשקשים באופן טבעי.

כמובן, אם אף אחד מהפתרונות האלו לא עובד עבורכם, כדאי להיוועץ ברופא עור על מנת לקבל אבחנה מדויקת לגבי הגורם להופעת הקשקשים ולבחון אפשרויות טיפול אחרות שעשויות לספק לכם הקלה לאורך זמן.

בחנות האונליין שלנו – “גולדקס – מוצרי שיער” ממתינים לכם מגוון מוצרי טיפוח לשיער, תכשירים להגנה על עור הקרקפת ואביזרי שיער שונים של המותגים המובילים בתחום מוצרי השיער. את כל אלו אנו מציעים לקהל לקוחותינו במחירים נוחים ומשתלמים במיוחד ועם שירות אדיב, קשוב ואכפתי, כולל מענה אישי בהתאם לצרכים הפרטניים שלכם.

נשמח לעזור גם לכם למצוא את המוצרים שיספקו לכם את המענה הטוב ביותר לצרכיכם ואת התמורה הטובה ביותר לתקציב העומד לרשותכם. בואו נדבר!

מומלצים

0
עגלת קניות
עגלת הקניות שלך ריקהחזרה לחנות
שיער גלי עם בייביליס

לא חבל לשלם יותר?

הצטרפו לקבוצת המבצעים הסודית שלנו ותיהנו ממוצרי שיער:

– מהמותגים המובילים
– במחירים הטובים בישראל

– במשלוח מהיר

הצטרפו למשפחת גולדקס

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו ותתעדכנו בשלל מבצעים והטבות לפני כולם!
מעבר לצ׳אט
היי יש לי הצעה בשבילך????
היי, טוב שבאתם!
כאן תוכלו לקבל תשובות, ייעוץ והמלצות.
מחכים לכם.